Dziś kolejny wpis z serii „Smart Home od Xiaomi”. Jeśli chcemy bardziej rozbudować nasz system potrzebny nam jest tak zwany Gateway, potocznie nazywany bramką. Co to jest i do czego służy? Postaram się to jak najprościej wytłumaczyć.

W systemie inteligentnego domu od Xiaomi mamy kilka typów urządzeń, które wykorzystują różne rodzaje połączeń:

  • Wi-Fi- ten typ urządzeń nie wymaga żadnych dodatkowych centralek. Po prostu urządzenie łączy się bezpośrednio z naszą domową siecią. Do tego typu możemy zaliczyć żarówki Yeelight. Pisałem o nich tutaj.
  • Bluetooth- te urządzenia wykorzystują technologię Bluetooth do połączenia z naszym telefonem. Oznacza to, że tylko w ich zasięgu jesteśmy w stanie je kontrolować. Do tego typu możemy zaliczyć termometr (wersja okrągła z wyświetlaczem)
  • ZigBee- to technologia, która w przypadku Xiaomi wymaga posiadania centralki- Gateway’a. Jest ona bardzo energooszczędna, do zasilania urządzeń tego typu najczęściej wykorzystywane są baterie CR2032.

To nie jedyna zaleta tej technologii. Według mnie świetną sprawą jest to, że posiadamy bramkę, ponieważ „spina” wszystkie urządzenia i jako jedno podłącza się do routera. Jeśli macie limit urządzeń, które mogą być połączone z siecią to ma znaczenie.

Samo urządzenie nie jest zbyt duże. Wygląda dość schludnie. Posiada pasek LED, który biegnie w około urządzenia. Bramka może więc służyć także jako lampka nocna. Zastosowań jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Na urządzeniu do dyspozycji mamy jeden przycisk. Gdy wciśniemy go raz aktywujemy podświetlenie, gdy dwa razy- alarm, a potrójne wciśnięcie aktywuje tryb parowania urządzeń (możemy to też zrobić z poziomu aplikacji).

Do kontrolowania urządzenia używamy aplikacji Mi Home. Z jej poziomu możemy aktywować alarm, dodać nowe urządzenie ZigBee, sterować podświetleniem LED. Podobno do dyspozycji jest gdzieś radio internetowe, jednak ja nie umiem go znaleźć.

A skoro radio to i głośnik jest potrzebny. Tak mamy do dyspozycji głośnik. Jest BARDZO GŁOŚNY. Urządzenie wydaje do nas komunikaty głosowe w języku chińskim. Nic z tego nie rozumiem. Może warto zacząć się uczyć chińskiego?

Warto dodać, że na polskim rynku pojawił się zestaw Smart Home od Xiaomi. Gateway też w nim jest. Jednak podobno są problemy z dodawaniem niektórych urządzeń. Na polskich serwerach nie ma wszystkich urządzeń, które są dostępne na chińskich. Polecam kupić wersję z chin, macie pewność, że wszystko będzie śmigać, a i trochę pieniędzy zostanie w portfelu.

Do podłączenia bramki wymagana jest przejściówka z chińskiego gniazdka na europejskie. Nie jest to duża wada, takie coś można kupić za parę złotych.

Jeśli planujecie rozbudować swój inteligentny dom nieco bardziej centralka jest niezbędna. W kolejnych wpisach opiszę urządzenia, które posiadam. Jest ich na razie niewiele, jednak system cały czas się buduje. Polecam więc śledzić fanpage. Tam będą pojawiać się informacje 🙂