Witajcie w kolejnym wpisie. Ostatnio informowałem, że zastanawiam się co dalej zrobić z blogiem. Jak widzicie blog dalej działa, i będzie działał przez kolejny rok. Zdecydowałem się przenieść go na inny serwer. Opiszę jak to zrobiłem. Może komuś się przyda. Na początku pragnę zaznaczyć, że opisane tu informację są ogólną filozofią przenoszenia strony. W zależności od firmy hostingowej jaką macie pewne rzeczy mogą się różnić.

Co nam daje zmiana serwera (Hostingu)?

Chyba jedną z ważniejszych rzeczy, którą zyskujemy jest zaoszczędzenie trochę pieniędzy na utrzymaniu strony. Przedłużenie hostingu na kolejny rok bywa dość drogie, ale dzięki zmianie dostawcy usług łatwo można obejść ten problem. Kolejną rzeczą jaką możemy zyskać to przyśpieszenie działania strony. Zadziała to w tym przypadku kiedy zdecydujemy się przenieść naszą stronę na serwer, który oferuje wyższe parametry. Mam tu na myśli np. szybszy procesor na serwerze, lub więcej miejsca na naszą witrynę.

Jak przenieść naszą stronę?

Migrację strony proponuję przeprowadzać w czasie gdy mamy aktualny abonament u obecnego usługodawcy. Zapewni to nam ciągłość działania strony.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to znaleźć nowego dostawce usług hostingowych. Firm tego typu jest wiele. Kiedy już znajdziemy odpowiednią firmę i wykupimy abonament możemy się zabrać za właściwe przenoszenie strony.

Na początku przeniosłem cały katalog z moim blogiem ze starego serwera FTP na dysk mojego komputera. Użyłem do tego programu Total Comander. To świetny menedżer plików. Nie było to trudne. Wystarczyło skopiować katalog public_html na dysk i tyle. Kopia strony wykonana.

Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać jest kopia bazy danych SQL naszej strony. Jest na to kilka sposobów. Możemy użyć jakiejś wtyczki, która wyeksportuje nam plik, lub dokonać eksportu bezpośrednio z panelu administratora hostingu. Trzeba po prostu wejść do panelu naszego hostingu i w opcjach bazy danych znaleźć opcję eksportu/kopii.

Kiedy mamy już kopię wszystkich elementów naszej strony, na nowym hostingu możemy utworzyć nową bazę danych i zaimportować starą bazę danych z dysku naszego komputera. Pamiętajcie o tym aby zapisać gdzieś sobie dane do nowej bazy danych (nazwa bazy, nazwa użytkownika, hasło) przydadzą się w następnym kroku.

Teraz czeka nas edycja pliku konfiguracyjnego WordPressa. Plik nosi nazwę wp-config.php. Edycji dokonujemy w plikach strony znajdującej się na dysku naszego komputera. Możemy otworzyć plik zwykłym notatnikiem. Znajdujemy linijki odpowiedzialne za konfigurację bazy danych: „DB_NAME”, „DB_USER”, „DB_PASWORD”. Do tych linijek w cudzysłowach należy wpisać dane do nowej bazy danych odpowiednio nazwę bazy danych, nazwę użytkownika, hasło. Po tej operacji możemy zapisać plik.

Następnie tak przygotowane pliki strony przenosimy na nowy serwer. Robimy to analogicznie jak poprzednio, kopiując folder „public_html” z dysku komputera, za pomocą Total Comandera (lub innego programu). Ja u siebie stronę kopiowałem bezpośrednio do głównego katalogu na serwerze.

Ostatnim krokiem jest przekierowanie domeny na nowy serwer. Mamy na to dwa sposoby. Pierwszy to transfer domeny do nowego dostawcy. Jest z tym trochę więcej roboty. Trzeba uzyskać kod potrzebny do transferu. Drugi sposób jest prostszy. Ja z niego skorzystałem. Musimy dowiedzieć się jakie nazwy mają serwery DNS u nowego dostawcy. Następnie udajemy się do panelu gdzie mamy zarejestrowaną domenę i w polach „Adresy DNS” wklejamy nowe rekordy. Zatwierdzenie zmian może trwać nawet 24 godziny.

Dodatkowo u siebie po migracji strony musiałem zmienić ścieżkę do katalogu gdiz są przechowywane multimedia. WordPress miał ustawioną lokalizację ze starego serwera. Wystarczyło nakierować WordPressa na folder wp-content i od tej pory zdjęcia zaczęły normalnie się wyświetlać.

Po tych wszystkich operacjach nasza strona powinna być już dostępna na nowym serwerze. Ja z przeniesieniem swojej nie miałem prawie żadnych problemów. Dzięki temu, że zrobiłem to gdy miałem aktywny hosting u starego dostawcy strona podczas przenoszenia cały czas działała. Po tych wszystkich operacjach możemy wrócić do normalnego zarządzania stroną.